На скупу „Србија – једна породица“ обратио се председник Србије Александар Вучић. Његово обраћање било је један од централних делова програма и привукло је велику пажњу окупљених грађана.
Председник Србије Александар Вучић на почетку обраћања на скупу „Србија – једна породица“ захвалио је окупљенима на, како је рекао, „чудесном дочеку“ и позвао грађане да спусте транспаренте како би се видео обим скупа.
Говорећи о протеклом периоду, навео је да је 2012. година била тешка за Србију, уз високу незапосленост, затворене фабрике и економске проблеме. Истакао је да је, према његовим речима, у претходних 14 година остварен напредак у економији, запошљавању и инфраструктури, укључујући изградњу ауто-путева и брзих саобраћајница.
Председник је поручио да су резултати постигнути заједничким радом грађана и државе, уз нагласак да је „јединство кључ за даљи напредак Србије“.
„Направили смо велике ствари за нашу земљу. Не ја, већ ви. Ја никада ништа не бих то могао да урадим, нити сви људи око мене, да није било вас, грађана Србије, који сте желели промене… Сачували смо мир у најтежим условима. Сачували смо слободу.“, поручио је Вучић.

Истакао је да је број запослених повећан за више од 550.000 у односу на 2012. годину, као и да су у земљу доведене значајне инвестиције и отворене бројне фабрике широм Србије, уз оцену да „није довољно урађено“.
У делу који се односи на инфраструктуру навео је да је изграђено 651 километар ауто-путева и брзих саобраћајница у последњих 12 година, док је у претходних 70 година изграђено 596 километара, додајући да се нови пројекти и даље реализују.
„И то ви градите, поштовани грађани Србије. Када смо заједно и уједињени, можемо све“, поручио је председник.
Осврнувши се на ранији период, навео је да је Србија била у тешкој ситуацији и да су биле неопходне промене, истичући да „не подразумава се да ствари саме од себе иду набоље“.
„Да ли смо све урадили што смо обећали? Нисмо. Јесмо доста тога, али не све. Пензионери живе боље, али морају да живе још боље, као и радници који морају имати веће плате“, додао је Вучић.
Током обраћања, Вучић је изнео оштре критике на рачун ранијег периода, наводећи да су, како је рекао, „уништавани факултети и школе и претварани у општинске одборе политичких странака“, уз оцену да је тиме покушано урушавање демократских процеса и притисак на оне који другачије мисле.
Истакао је да, по његовом мишљењу, „нису криви деца и студенти“, већ да су били наивни и „политичка играчка у туђим рукама“. Навео је и да је желео дијалог са студентима, али да до њега није дошло јер, како тврди, они нису били спремни на разговор са њим, већ су контакте остваривали са, како је рекао, страним актерима.
Поручио је да су сви грађани Србије „браћа и сестре“ и да је разговор неопходан, али и да се мора спречити било какво урушавање државе. Додао је да су промене потребне, али да их могу донети само они који доприносе напретку, а не погоршању стања у друштву.
Захвалио је онима који су, како је навео, у претходном периоду показали храброст и нису се плашили, поручивши да су тиме „сачували Србију“.
Посебно је поздравио Милана Богдановића, за кога је навео да је „рањен са два или три метка“, и захвалио му на издржљивости и свему што је преживео.

Председник је у наставку обраћања одговорио на поједине критике, наводећи да су му, како је рекао, приписиване тврдње да никада неће напустити функцију и да ће на њој остати „на силу“.
„Говорили су вам да никада нећу напустити председничко место, да ћу на силу да останем на том месту. Нећу, ово су моји последњи дани и последње недеље као председника Републике“, поручио је Вучић, уз захвалност грађанима на, како је навео, великој подршци и разумевању.
Истакао је да су грађани подржали и тешке одлуке које су, како је рекао, морале да буду донете, додајући да им је захвалан на поверењу и лојалности.
„Бескрајно вам хвала што сте веровали… ја вам кажем да сам вам служио верније него што можете да замислите“, закључио је Вучић.
гласаранђеловца.рс
